Rutyna, jaką jest branie tabletek antykoncepcyjnych czasami potrafi spłatać figla. Zdarzają się dni, kiedy po prostu zapomni się ją zażyć. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim zastanów się, jak długi czas minął od wzięcia poprzedniej tabletki, a gdy już się dowiesz – działaj niezwłocznie. 

 

Co zrobić, gdy minie mniej niż 12 godzin od zażycia poprzedniej tabletki hormonalnej?

Zdarza się tak, że czasem zapomni się łyknąć tabletkę antykoncepcyjną. Jest to normalna rzecz, tym bardziej, że obecne tempo życia jest bardzo wysokie. Jeśli nie minęło dwanaście godzin, należy niezwłocznie wziąć tabletkę. 

 

Co jeśli minęło 12 godzin, ale mniej niż 24?

W takim przypadku bardzo duże znaczenie ma faza cyklu, w której się znajduje kobieta. Jeśli jest to pierwszy tydzień, powinna ona niezwłocznie wziąć tabletkę, wraz z tą z obecnego dnia. Powinna ona także podczas stosunku stosować dodatkowe zabezpieczenie lub wstrzymać się od niego na minimum siedem dni. W drugiej fazie cyklu należy postępować identycznie, jak w pierwszym, jednak w tym przypadku nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń. W trzeciej fazie cyklu kobieta powinna wziąć wszystkie tabletki i bez robienia siedmiodniowej przerwy przed rozpoczęciem zażywania kolejnego opakowania. 

 

Co w przypadku, gdy przerwa wynosi więcej niż 24 godziny?

Najlepiej jest skontaktować się z ginekologiem, który określi tryb postępowania. Można także poczekać na miesiączkę i po jej ustąpieniu zacząć znów brać tabletki antykoncepcyjne. Ważne, aby w tym czasie dodatkowo się zabezpieczać podczas seksu.